Zamek Książąt Pomorskich – Darłowo

Standard

Darłowo to stare nadmorskie miasto leżące w dolinie Wieprzy i Grabowej. Jego początki datuje się na XI – wtedy to istniał tu gród lub też warownia. Prawa miejskie Darłowo uzyskało w roku 1271, nadał mu je Wisław II – książę Rugii. Miasto może poszczycić się kilkoma pięknymi zabytkami. Prawdziwą perełką jest znajdujący się tu jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki.

Zamek Książąt Pomorskich, bo taką właśnie nazwę nosi ta gotycka budowla, jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez gości przyjeżdżających do Darłowa. Zamek zlokalizowany jest przy ulicy Plac Zamkowy, bardzo blisko centrum miasta, a tym samym blisko wielu innych atrakcji. W pobliżu znajduje się też wiele obiektów oferujących miejsca noclegowe (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,darlowo,0.html). W Darłowie dla chętnych znajdą się też kwatery z widokiem na zamek.

Zamek został zbudowany w wieku XV w stylu gotyckim. Później wielokrotnie był przebudowywany, modernizowany i rozbudowywany. Przez wieki pełnił on funkcje obronne, ale także reprezentacyjne. Pod koniec XVIII wieku król Prus Fryderyk II Wielki, który otrzymał zamek w Darłowie od króla Danii – Chrystiana VII Oldenburga, zmienił jego przeznaczenie. Kazał zburzyć mury obronne i wybudował koszary. Na początku XIX wieku zamek służył jako szpital dla żołnierzy napoleońskich. W roku 1840 w zamku odbywały się okazałe uczty na cześć Fryderyka Wilhelma IV – nowego króla Prus. W roku 1863 o odzyskanie zamku walczył Fryderyk VII, ale ostatecznie udało się to dopiero jego następcy – Chrystianowi IX Glücksburgowi. Dynastia Glückbugów władała zamkiem do roku 1912. W roku 1930 Chyrstianowi X udało się w zamku otworzyć Muzeum Powiatowe. Z II wojny światowej, mimo dużych zniszczeń w mieście, zamek wyszedł prawie bez szwanku i już w roku 1945 otworzono w nim Muzeum Regionalne.

Zwiedzanie zamku jest wielką gratką, nie tylko dla wielbicieli sztuki i architektury. Pięknie odrestaurowane wnętrza przenoszą zwiedzających w klimat średniowiecza. Muzeum czynne jest przez cały rok. Cena biletu, zależnie od wybranej opcji, wynosi od 2 zł (zwiedzanie samego dziedzińca zamku) do 13 zł (zwiedzanie ekspozycji głównych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>