Tygiel kulturowy wschodniego pogranicza – Wiżajny

Standard

Północno-Wschodnia Polska wciąż stanowi zagadkę dla większości turystów z Polski. Historycy uważają, że niegdyś teren całej Suwalszczyzny zamieszkiwany był przez plemię Jaćwingów. Pozostawili po sobie liczne zabytki. Jedną z osad, którą mieli ponoć założyć jest wieś Wiżajny. Miejscowość tchnie duchem pogranicza. Niedaleko z niej do granicy z obwodem kaliningradzkim oraz tej z Litwą. Mieszanka kulturowa przejawia się głównie pod postacią kulinariów. Tylko tutaj zjemy oryginalne potrawy, będące wynikiem mieszanki kultur. Możemy przede wszystkim zasmakować wspaniałej świeżej rybki. Wszystko za sprawą wyjątkowej lokalizacji wsi, wśród jezior i rzek obfitujących w okonie, sandacze, karpie.

Najlepiej zagospodarowanym jest Jezioro Wiżajny. Zlokalizowane jest w przepięknych okolicznościach przyrody – wśród pól i łąk. Zabudowa wokół jeziora nie jest zbyt gęsta, głównie są to domy prywatne oferujące noclegi. Choć wieś coraz lepiej promuje swoje walory turystyczne to oferta noclegowa wciąż jest w rozwoju. Trzon stanowią gospodarstwa agroturystyczne. Bardziej wymagający turyści ➭miejsca noclegowe mogą rezerwować w okolicznych pensjonatach, na miejscu są również pola namiotowe.

Z Wiżajn wypływa ponadto kilka jezior jak Pisa Wisztyniecka. Dociera ona do Litwy i zmienia się tam w sporą rzekę. Swoje źródło bierze też rzeka Wizga, Wigra czy Szeszupa. Wśród okoliczności przyrody, które warto byłoby wymienić znajdują się: Graniczny Kamień na brzegu jeziora Hańcza, Jałowiec – kolejny głaz koło Smolnik oraz Jesion. Na terenie gminy zachowała się stara, XVIII-wieczna zabudowa miasta. Najstarszym zabytkiem jest z kolei kościół św. Teresy. Budowla pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. W środku można podziwiać piękny obraz i rzeźbę Zbawiciela. Obok znajduje się też stara dzwonnica z 1862 roku. Na terenie gminy można ponadto podziwiać zabytkową drewnianą kaplicę w Smolnikach. W położonej nieopodal Czarnej Hańczy znajdują się z kolei ruiny dawnego dworu. Pozostałości po zabudowie folwarku, można również podziwiać nad brzegiem jeziora Sudawskiego. Do dzisiaj ostały się szczątki pięknego ogrodu.

Wiżajny to doskonałe miejsce dla ludzi ceniących sobie ciszę i naturalną przyrodę. To miejsce gdzie można poznać tygiel kulturowy wschodniego pogranicza. Wspaniała regionalna kuchnia na długo przysposobi nas w dobre samopoczucie. Wiżajny to też przede wszystkim miejsce do aktywnego wypoczynku – jazdy na rowerze czy też miejsce idealne do pieszych wędrówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>