Szukając końca Kaszub

Standard

Wszyscy zainteresowani, dokąd sięgają Kaszuby mogą się zdziwić różnymi odpowiedziami w tym temacie. Bowiem to miejsce nazywane regionem bez granic. Stało się tak w wyniku nieporozumień i ciągłych waśni o to, które miasto jest lub nie jest ważne, czy ważniejsze na Kaszubach. Dla tubylców to bardzo istotne, gdyż są to ludzie, którzy silnie dbają o swoje tradycje i pielęgnują swoją spuściznę po pradziadach.

Mimo wszystko warto spróbować zobaczyć, która miejscowość jest bardziej „kaszubska” od drugiej. W tym celu, obok różnych innych miejscowości warto wybrać się do Kluki, która jest położona na północnej stronie regionu. Niektórzy stwierdzą, że Kaszub już tam nie ma. Ale to nie istotne, tam można się dowiedzieć o nich bardzo dużo, szczególnie o dawnych dziejach. Praktycznie cała miejscowość została zamieniona w skansen. W związku z tym, że był to teren dawnej zamieszkiwany przez Słowińców, skansen nazwano Muzeum Wsi Słowińskiej. Dziś ta ludność wymarła, łącznie z ich bogatą kulturą. Na pytanie dlaczego tak się wydarzyło, odpowiedzą skrupulatnie przygotowane tablice informacyjne. Interesujący jest fakt, iż w muzeum jest naprawdę szeroka ekspozycja dotycząca Kaszubów- ich kultury, zwyczajów, sztuki. Tutaj można się dowiedzieć jaki związek był między Kaszubami a Słowińcami. Nieopodal skansenu mieści się kilka chat przygotowanych w myśl wystroju słowińskiego przeznaczonych na miejsca wypoczynkowe dla turystów na Kaszubach – http://meteor-turystyka.pl/noclegi,kaszuby,58.html. Jest bardzo atrakcyjna i ceniona baza noclegowa w tym rejonie.

Umysł po takiej dawce informacji wymaga po pewnym czasie chwili regeneracji, zatem najlepszym rozwiązaniem będzie wybrać się do Czołpina na znajdującą się tam plażę. Jest ona niezwykle szeroka i piaszczysta. Wędrując nią można dotrzeć również na latarnię, z której rozpościera się cudowny widok na Kluki i pobliskie bujne lasy. Większość turystów spędza tutaj całe dnie, gdyż niczego tutaj do prawdziwego odpoczynku i regeneracji nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>