Roztocze – ukryte atrakcje

Standard

Roztocze to bardzo rozległy teren Lubelszczyzny. W tym przypadku nie będziemy mieli atrakcji podanych na tacy – musimy wykazać się odrobiną dobrej woli i wyszukać je w gęstwinie pięknej przyrody, która również sama w sobie jest atrakcją. Baza noclegowa tego regionu jest równomiernie rozłożona. Oczywiście nie co do kilometra, jednak mamy tu komfort, którego nie da się zaznać w większości polskich miast czy regionów – gdziekolwiek byśmy się nie znajdowali, zawsze mamy w pobliżu jakiś mniejszy lub większy roztoczański nocleg (www.meteor-turystyka.pl/noclegi,roztocze,58.html). Oczywiście w szczycie sezonu trzeba dbać o to, aby zawczasu zrobić rezerwację.

Co zatem ukrywa przed nami Roztocze, jakie miejscowości należy odwiedzić? Wycieczkę lub objazd po regionie powinniśmy rozpocząć od miejscowości Bondyrz. Jest to jedyna tak mała wioska, która ma dwa młyny. Jeden z nich kilka lat temu został odrestaurowany i pieczołowicie wyremontowany z zachowaniem swojej funkcjonalności – nie tylko jako atrakcja turystyczna. Młyn został odrestaurowany wraz z całym otaczającym go podwórkiem. Niestety, cały efekt jest lekko psuty przez znajdującą się tuż obok wiejską łaźnię, która powstała na początku lat trzydziestych, a dziś straszy swoim wyglądem i psuje efekt młyna.

Tereny Roztocza uznawane są za najbardziej obfite jeżeli chodzi o ilość kapliczek i pomników – przykładowo w Zwierzyńcu, który ma nieco ponad 3 tysiące mieszkańców takich miejsc znajduje się prawie 70. Innym cennym skarbem tego rejonu są tradycyjne chaty pokryte strzechą – dziś istna rzadkość. Jednak z odkrywaniem i eksploracją takich atrakcji trzeba się spieszyć, ponieważ szybko ich ubywa. W sumie kiedy widzimy taką chatę w Polsce, to zastanawiamy się czy to już obiekt turystyczny, czy naprawdę ktoś tu mieszka. W Zwierzyńcu znajduje się nawet pomnik szarańczy – chyba jedyny taki na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>