Podkrakowskie Żupy Solne – Wieliczka

Standard

Wieliczka to bez wątpienia jedno z najciekawszych i najcenniejszych polskich miast. Nie musimy szukać daleko atrakcji na ten wakacyjny czas, gdyż prawdziwe skarby mamy jak zwykle tuż pod nosem. Nie każdy wie, że Kopalnia Soli „Wieliczka” jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zabytkowe miejsce jest znane w Polsce, jak i na świecie. Goście z różnych państw chętnie przyjeżdżają do Wieliczki. Bez wątpienia warto poznać miasto oraz liczne atrakcje, jakie nam oferuje. Miasto jest bardzo przyjazne dla turystów. Szeroka baza noclegowa sprawi, że bez problemu znajdziemy odpowiednie miejsce. Hotele, pensjonaty, a także agroturystyka – takie noclegi Wieliczka może udostępnić swoim gościom.

Kopalnia soli to swego rodzaju unikat, zarówno w skali kraju, jak i świata. Kopalnia „Wieliczka” należy do najstarszych tego typu zakładów w Europie. Już od XIII wieku wchodziła w skład żupy krakowskiej razem z kopalnią „Bochnia”. Rozbudowana infrastruktura „Wieliczki” wprowadzi nas w niesamowity świat soli. Solne rzeźby, komory czy jeziora to nie jedyne atrakcje. Miejsce to z pewnością zrobi na nas duże wrażenie. Koniecznie warto odwiedzić kopalnię i skorzystać z jednej z udostępnianych turystom tras.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka dzieli się na dwie części: podziemną – na III poziomie Kopalni „Wieliczka” oraz powierzchniową. Naziemna część muzeum mieści się w Zamku Żupnym. Na obu ekspozycjach poznamy historię wydobywania soli, ciekawostki na temat rozwoju tego przemysłu oraz historię miasta Wieliczka.

Kościół św. Sebastiana w Wieliczce to urocza modrzewiowa świątynia z ciekawą historią w tle. Budowla mieści się na stromym zboczu, w otoczeniu kilkusetletnich drzew. Kompozycja tworzy bez wątpienia niesamowity klimat i piękny krajobraz. Budowa kościoła rozpoczęła się w XVI wieku. W środku znajdziemy liczne dzieła sztuki sakralnej, np. „Matkę Boską z Dzieciątkiem” z 1600 roku oraz witraże. W Wieliczce, pośród wielu zabytków i ciekawych miejsc, z pewnością warto zajrzeć także do Pałacu Konopków. Budowla reprezentuje styl późnobarokowy. Powstała w XVIII wieku na zlecenie braci Konopków. Obecnie mieści się tutaj oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Miasto obfituje w możliwości i z pewnością każdy znajdzie tutaj coś ciekawego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>