Historyczna strona Łodzi – czy warto się z nią zapoznawać?

Standard

Łódź znają wszyscy, głównie za sprawą prężnie działającego tam szpitala Matki Polki, który ocalił już wiele młodych żyć, dzięki nowoczesnemu oddziałowi kardiologii. Jednak wielu z nas powtarza utarte stereotypy, że Łódź to typowe miasto fabryk, gdzie powietrze jest tak gęste, że można na nim zawiesić siekierę. W takim razie dawno nie byli w tym mieście – daleko mu obecnie do powyższych opisów. W swojej historii Łódź posiada wiele interesujących faktów, z którymi można się zapoznać dzięki uprzejmości rdzennych mieszkańców tego miasta lub ze specjalnej strony internetowej, która dobrze obrazuje jak wyglądała kiedyś Łódź kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat temu.

Nazwa tego miasta nie pochodzi, wbrew popularnemu przekonaniu, od rzeki Łódki, lecz historia jej nazwania jest nieco bardziej zawiła – otóż wywodzi się ona od bardzo popularnego szlacheckiego nazwiska „ Łodzic”, choć nie jest to pewne w stu procentach. Badacze historyczni nadal mają wątpliwości co do tej teorii. Jednak warto wiedzieć, skąd wziął się tak utarty schemat, że Łódź to miasto robotnicze i fabryczne. Otóż w dziewiętnastym wieku prężnie rozwijał się tu właśnie przemysł fabryczny. Współcześnie jednak tradycja nieco ustępuje nowoczesności, a miasto to tętni życiem i to wcale nie roboczym. Pozostałości po czasach, kiedy Łódź wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie, można podziwiać nadal, pod postacią pięknych kościołów, budynków, czy muzeów, które oferują prezentacje i wystawy właśnie poświęcone dawnej Łodzi. Wiele wydarzeń kulturowych ma miejsce właśnie w Łodzi, więc dlaczego by nie zajrzeć tam chociaż na kilka dni? Szczególnie, że urozmaicone punkty noclegowe w Łodzi mają się świetnie, więc każdy bez problemu jest w stanie znaleźć odpowiednie miejsce do wypoczynku i noclegu. Zdecydowanie warto wybrać się tam chociaż na weekend, by zapoznać się z bogatą historią Łodzi, która nadal jest żywa w architekturze i  ludziach, którzy chętnie dzielą się wiedzą na ten temat. Nie jest to zbyt dobre miejsce na wygodny urlop pod chmurką, jednak dla lubiących aktywność, będzie to najlepsza alternatywa na wypoczynek i odwiedzenie najpiękniejszych miejsc tego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>