Cerkiew św. Paraskewii w Polańczyku

Standard

Polańczyk to wieś w południowo-wschodniej Polsce. Leży nad zachodnim brzegiem jeziora Solińskiego – jednej z ważniejszych atrakcji całych Bieszczad. Miejscowość powstała pod koniec szesnastego wieku. Używana dzisiaj nazwa przyjęła się dopiero sto lat później, kiedy to wieś była w posiadaniu rodu Polańskich. Obecnie głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest turystyka, ponieważ teren ten jest odwiedzany zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Wieś w 1999 roku została uznana za uzdrowisko.

W miejscowości z tak bogatą i długą historią znajduje się kilka zabytków. Jednym z nich jest Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Obiekt powstał na początku dwudziestego wieku, jako cerkiew. Wcześniej znajdowała się tam drewniana cerkiew z osiemnastego stulecia. Po drugiej wojnie światowej cerkiew opustoszała. W 1948 roku świątynia została przejęta przez Kościół Katolicki. Jednym z powodów było wysiedlenie kiedyś stanowiącej znaczną cześć populacji ludności ukraińskiej. Znajdujący się w kościele ołtarz pochodzi również z cerkwi, z pobliskiej Łopianki. W centrum znajduje się zabytkowy obraz uważany za cudowny. W osiemnastym wieku miało tu dojść do niezwykłego wydarzenia. Pewna dziewczynka miała odzyskać mowę, za sprawą Matki Bożej. Dzwonnica kościoła powstała w dziewiętnastym wieku, podobnie jak sam dzwon. Wokół cerkwi znajduje się stary, prawosławny cmentarz. Niestety jest on obecnie zrujnowany.

Baza noclegowa Polańczyka zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby (polecane: http://meteor-turystyka.pl – noclegi Polanczyk). Jest dobrze rozbudowana i różnorodna. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie w odpowiedniej półce cenowej. Osoby szukające wysokiego standardu mogą zatrzymać się w jednym z hoteli. Trzy z nich – Zefir, Kompleks Szkoleniowo-Wypoczynkowy Skalny SPA Bieszczady i Pensjonat Bałabanówka znajdują się nad jeziorem Solińskim. Hotel i Restauracja na Górce położona jest blisko wjazdu do wsi, od strony Myczkowa. Jednak w tak małej miejscowości odległości nie grają roli. Wszystkie znajdujące się tam obiekty są położone blisko siebie. Dla osób szukających ofert o konkurencyjnej cenie dobrym wyborem może być któryś z pensjonatów – Eskapada, Szeptucha lub Nad Jeziorem. Kolejną możliwością jest nocleg pod otwartym niebem na jednym z pól kempingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>