Bydgoszcz – miasto, którego nurt nas porwie

Standard

Po górskiej wycieczce do Karpacza (informacje na blogu), czas na piękną, historyczną miejscowość. Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce, którego liczba mieszkańców bliska jest 500 tysiącom. Znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim (więcej na Wikipedii) i jest jego stolicą. Miejscowość posiada wiele walorów przyrodniczych, kulturalnych, sportowych i biznesowych, które każdego roku przyciągają tysiące turystów i setki nowych mieszkańców. Zwłaszcza wśród zagranicznych podróżników jest to szczególnie popularny kierunek. Dlatego chcąc zażyć życia nocnego lub zwyczajnie towarzyskiego, nie obędzie się bez znajomości języka angielskiego, który jest równie popularny na tutejszych uniwersytetach. Tych znajdziemy w Bydgoszczy kilka, a liczba studentów przekracza 35 tysięcy. Kształcą się tu przyszli humaniści, technicy, lekarze oraz artyści.

Nie bez znaczenie jest rozwój miasta w kontekście biznesowym, co szczególnie wyraźne jest w Parku Przemysłowym. Baza noclegowa (informacje na Bydgoszczy) skupiona jest wokół Starego Rynku, czyli centralnego placu miasta, z którym wiąże się wiele legend. Na nim znajdziemy bowiem pomnik poległych, który jest hołdem dla obrońców tutejszego kościoła. Zburzony został przez Niemców w czasach II wojny światowej, jednak do dziś obecne są fundamenty, które mają zostać wyeksponowane pod szklaną podłogą nowo powstającej restauracji.

U zbiegu Starego Rynku i ulicy Jezuickiej znajdziemy Farę, czyli Kościół św. Mikołaja i Marcina, zbudowany w XV wieku. To jedne z najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Niedaleko jest również Wyspa Młyńska, czyli naturalnie uformowana wyspa, na której smacznie zjemy, wypoczniemy, możemy podziwiać znajdująca się po drugiej stronie Operę Nova lub wybrać się na zwiedzanie miasta specyficznymi rowerkami wodnymi lub motorówką kajakiem i innymi łodziami.

Bydgoszcz to stolica sportów wodnych, z której pochodzą najbardziej utytułowani wioślarze. Warto wspomnieć także o Myślęcinku, do którego możemy wybrać się bezpłatnym transportem, czyli zabytkowymi autobusami. Leśny Park Kultury i Wypoczynku znajduje się na obrzeżach miasta i stanowi największy tego typu obiekt w kraju. Odwiedzić tu możemy zoo, ogród botaniczny, a zamieszkać możemy w Pałacu. To niesamowita okazja, którą szkoda byłoby przepuścić. Bydgoszcz to miasto jedyne w swoim rodzaju, gdzie imprezy takie jak Camerimage przyciągają gwiazdy światowego formatu, a rozwój alternatywnej sztuki w Miejskim Centrum Kultury dotowany jest przez władze miasta. Nie straszna nam tu nuda ani brzydka pogoda, gdyż wówczas możemy wybrać się do filharmonii, teatru lub jednego z wielu muzeów w mieście.

3 thoughts on “Bydgoszcz – miasto, którego nurt nas porwie

  1. rozgwiazda

    Podziwiam autorów, że podróżują stopem, jak bym się nie odważyła na takie coś, ale wasz blog bardzo mi się podoba

  2. kolli

    @rozgwiazda też bym nie podróżowała stopem, ale chętnie czytam bloga i jak tylko zdam egzamin na prawo jazdy to się wybiorę na nocleg w góry albo na Mazury i będę poznawać nasz kraj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>